„Człowiek zawsze jest miejscem spotkania”. Te słowa ks. J.St. Pasierba można odnieść do spotkania z wykonawcami jego poezji podczas XXVIII Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego w Pelplinie, gdzie pojawili się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych lubiący recytować, śpiewać lub pisać poezję, inspirując się poezją księdza.

Pelplin 2024.3jpg


Jak czytamy na FB festiwalu „200 osób obejrzało zmagania konkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Z wielkim zainteresowaniem spotkał się monodram poetycki Szepty Pana Boga w wykonaniu aktora warszawskiego Teatru Rampa. Jego interpretacja poezji Pasierba wybiega poza wszelkie schematy. Tchnie autentycznością. O twórczości Pelplińskiego Poety mówiła Maria Wilczek – prezes Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, zaś grupa teatralna "Pigmalion" z II LO w Malborki zaprezentowała spektakl poetycko-muzyczny „Wśród znaczeń i słów” (…)
Prezentacje konkursowe oceniało jury w tradycyjnym składzie: wspomniana już Maria Wilczek – dziennikarka, Elżbieta Goetel – aktorka, Jerzy Kiszkis - aktor, ks. Mirosław Kreczmański - proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie. Prace literackie oceniało jury złożone z polonistów: Martyna Manuszewska, Izabella Janeczek
i Bogdan Wiśniewski – przewodniczący komitetu organizacyjnego Festiwalu”.
Po raz kolejny, po długiej przerwie, zawitaliśmy w mieście z jedną z najwyższych katedr, tak pięknie opisywanej przez ks. J.S.Pasierba, którą mieliśmy okazję zwiedzać podczas przerwy między zmaganiami recytatorów a podsumowaniem. Oprowadzała nas p.Wiśniewska, szczegółowo opowiadając o historii katedry, w tym o przepełnionym pracą i modlitwą życiu cystersów. Niektórzy z nas mogli przysiąść na „krzesłach modlitwy”, by poczuć trud zakonnika odmawiającego na nim wielogodzinne modły (patrz. zdjęcie poniżej). Smaki rozległego Parku Biskupiego, gdzie usytuowano uroczą kawiarenkę oferującą wyśmienite lody, też poznaliśmy, rozkoszując się tym smakołykami .
Spacer po cichym Pelplinie nie trwał zbyt długo, gdyż musieliśmy powrócić na uroczystość rozdania nagród.
W czasie gali finałowej obecni byli przedstawiciele władz samorządowych- fundatorzy nagród i patroni medialni. Na scenie po raz drugi pojawił się nasz uczeń Stanisław Wojciechowski, który zdobył miejsce drugie za esej o podróżach ks. J.S.Pasierba i otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego. Wśród laureatów znalazła się również Malwina Malinowska, która swą recytacją kupiła serca jurorów i to podwójnie, gdyż z Pelplina wyjeżdżała z nagrodą Fundacji im. ks. J. St. Pasierba oraz z wyróżnieniem. Nie można zapomnieć o Liwii Konkol, która recytowała wiersze księdza, dokonując mądrej kompilacji wybranych utworów w momencie „zawieszenia pamięci”.

Pisząc o naszym pobycie w Pelplinie, warto cofnąć się do roku 1999, kiedy to po raz pierwszy w konkursie wzięła udział Agnieszka Ewald i Lucjusz Romanek. Później zdobywaliśmy nagrody m.in. za spektakle (Teatr „Prawie Lucki”), recytacje (Agata Wicka), poezję śpiewaną (Maja Stefaniszyn, Marcin Kuś; Agnieszka Szur i Dominika Domagała), juwenilia (Katarzyna Dębek, Kinga Kielińska, Weronika Styn). Tych właśnie laureatów wspomniał pan Bogdan Wiśniewski, zapraszając na festiwal, sugerując konieczność kontynuowania udziału w festiwalu.
Atmosfera panująca podczas festiwalu, opieka ze strony organizatorów potwierdza słowa patrona festiwalu przywołane na początku tego tekstu.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska