Czas akcji: 23 maja 2024 r. Wieczór ciepły, majowy.

Miejsce akcji: peron dalekobieżny w Gdańsku Oliwie.

To tu odbywa się inauguracja projektu „PANTOGRAF”.

 

Pantograf 2

 

Jego autor – Piotr Wiesław Rudzki- poeta, dziennikarz, wielbiciel twórczości „kolejowej” – zaprosił nas do udziału w tym projekcie. Zadanie niełatwe, gdyż do końca nie wiemy, czego autor od nas oczekuje.
Na szczęście jesteśmy teatralnie zakręceni, więc improwizacja nam nieobca (choć pięć propozycji etiud opracowaliśmy wcześniej i ćwiczyliśmy przed wyjazdem, nawet w skm-ce) . Kilka wersów wiersza „Konduktorka z Intercity” wypowiada Malwina Malinowska wyposażona w kolejową czapkę i kolejowy „lizak”, który na czas całego spotkania zawłaszczył Kacper Łukasiewicz (tak bardzo wczuł się w rolę kolejarza, że z pełnym zaangażowaniem i powagą odprawiał pociągi pojawiające się na peronie). Jędrzej Kwaśnicki prowadził w języku angielskim rozmowy peronowe z pasażerami oczekującymi na pociąg dalekobieżny albo snuł kolejowe opowieści kowboja, tworząc melancholijny nastrój grą na ustnej harmonijce. Alan Barański wcielił się w rolę pasażera kontemplującego siebie i walczącego o ukradzioną mu walizkę. Nie mogło zabraknąć pantomimy w wykonaniu Liwii Konkol grającej rolę nietuzinkowej pasażerki (jej baletowy strój przyciągał uwagę niejednego podróżnika) walczącej z wiatrem porywającym jej parasolkę. Byliśmy (chyba barwnym) dodatkiem do spotkania ze znawcami kolei i poezji, a ci przebywali w gościnnym pawiloniku dla spragnionych podróżnych. Tu wiersz „Konduktorka z Intercity” omawiali m.in.: Emila Nazaruk, doc. Roman Mikołajczyk oraz   dr Piotr Wulgaris - dyrektor ds. inżynierii ruchu i telematyki w Pomorskiej Kolei Matropolitalnej. Biografię i twórczość P.W.Rudzkiego przedstawił P.W.Rudzki- dobrze znający autora, jego zainteresowania, pomysły i wiersze J Tak oto wiedza została połączona ze sztuką teatralną (bardzo pożyteczną dla wszystkich odbiorców). My „Prawie Lucki” przeżyliśmy małą przygodę. Ponieważ projekt obejmuje cykl spotkań

( każdy ostatni czwartek miesiąca), być może stawimy się w tym samym lub innym składzie na kolejnym z nich na peronie tej czy innej stacji.

 

Edyta Łysakowska - Sobiczewska