W poniedziałek, 13 września br., odbyło się spotkanie z absolwentami naszego liceum: nuncjuszem papieskim -ks. dr Przemysławem Lewińskim oraz dziennikarzem radiowym- Markiem Lewińskim, których ciepło powitała pani Dyrektor Katarzyna Bojke.

 DSC8378

 

Przedstawiła także biogramów obu absolwentów. Wprawdzie głównym tematem spotkania były kompetencje społeczne, ale nie zabrakło także wspominania przeszłości, szczególnie tej teatralnej. (bracia, będąc jeszcze uczniami, działali w szkolnym teatrze „Prawie Lucki” i zdobyli wiele nagród teatralnych), zilustrowanej prezentacją zdjęć z występów artystycznych.

Ks. Przemysław Lewiński jest obecnie legatem papieskim, a więc przedstawicielem papieża w krajach, z którymi Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ta funkcja wymaga umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi reprezentującymi różne kultury. Za podstawę komunikacji społecznych w swojej pracy ksiądz Lewiński uważa dobrą znajomość języków obcych, wszak „Świat przecież nie mówi po polsku! Tak po prostu jest” i tę prawdę muszą zaakceptować nawet najwięksi obrońcy języka ojczystego. Operowanie językami obcymi otwiera perspektywy i pozwala osiągnąć podstawy porozumienia się dosłownie ze wszystkimi rozmówcami.
Ważna jest także znajomość kultury miejsca, do którego przybywa nuncjusz z misją dyplomatyczną. To podstawa nie tylko porozumienia z mieszkańcami innych państw, ale także zrozumienia ich. „Nie można skreślać nikogo z powodu odmienności obyczajów, tradycji, kultury”- dodaje
ks. Przemysław. Przekazaną wiedzę ilustruje przykładami z życia wziętymi „Jeżeli jedziemy na Półwysep Arabski, to musimy być świadomi tego, że panuje tam patriarchat oraz dominuje islam”, więc rozmowy na temat zwyczajów polskich księży nie będą zrozumiane przez Arabów.

Kolejnym elementem dobrej komunikacji jest znajomość historii, wiążącej się bezpośrednio z kulturą. To ona wyznacza granice naszego zachowania w danych miejscach, gdzie więzy historyczno-kulturowe są bardzo silne.
Ostatnim aspektem udanej komunikacji, dla księdza szczególnie ważnej, jest znajomość religii panującej w obcym państwie. Religia jako zespół wierzeń zrzeszający wiele różnych
i nierzadko wrogich sobie narodowości, jest elementem łączącym wszystkie poprzednie- język, kulturę oraz historię.

Wypowiedzi księdza często były przerywane wtrąceniami Marka Lewińskiego, pełniącego obecnie funkcję dziennikarza Polskiego Radia Olsztyn, w którym pracę objął, będąc jeszcze studentem wydziału dziennikarstwa i komunikacji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Za najważniejszy z elementów kompetencji społecznych w swoim zawodzie uważa kontakt ze słuchaczem, rozumiany jako podejmowanie działań służących zainteresowaniu słuchacza tematem audycji.
Poziom relacji i odpowiedni ton rozmowy to kluczowa umiejętność, jaką powinien się wykazywać dobry dziennikarz, ale także świadomy człowiek. Inaczej rozmawia się z celebrytą o jego nowej płycie, inaczej z politykiem o globalnym ociepleniu, inaczej z nauczycielem, a jeszcze w inny sposób z rówieśnikami.
Nie mniej istotna jest rozmowa/ kontakt z interlokutorem. Chodzi przede wszystkim o dobór słów do odbiorcy. Tu M. Lewiński odwołał się do faktu rozpoczynania maila bardzo ostatnio popularnego słowa „witam” czy wprowadzania emotikonów do korespondencji służbowej. Należy również dbać o interpunkcję oraz ortografię, zasady które możemy zignorować pisząc maila do znajomych, ale nie w korespondencji oficjalnej.
Fundamentalny w kompetencjach społecznych jest również wygląd, estetyka oraz komunikacja niewerbalna, czyli wszystkie z pozoru błahe szczegóły. Strój (krawat, spinki do mankietów czy marynarka) oraz wykonywane gesty również mogą wpływać na siłę przekazu.

Po rozmowach na temat kompetencji społecznych nasi absolwenci przeszli do oceny czasu nauki zdobywanej przez nich w naszym liceum. Obaj podkreślili silę wpływu szkoły na ich działania w dorosłym życiu. Gdyby nie udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, a nawet sportowych, strach przed publicznymi występami byłby większy. Konieczność wypowiadania się na forum mobilizuje do dbałości o poziom języka i umiejętność komunikowania się. „Jesteście jeszcze w szkole, więc korzystajcie z form aktywności, jakie wam szkoła oferuje, a szybko staniecie się mistrzami elokwencji i skutecznych rozmów”- przekonywali nasi lektorzy. Oni są żywym przykładem takiego działania.
Wierzymy, że uczestnicy projektu, do których była skierowana treść wystąpienia, zdobyli praktyczną wiedzę na temat kompetencji społecznych.
Jacek Bruh &ska

Biogram
Ks. dr Przemysława Lewińskiego można znaleźć na stronie internetowej szkoły

Marek Lewiński (ur. 11.05.1991) - absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Wejherowie oraz studiów magisterskich Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2012 roku dziennikarz Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie (wcześniej, po zdaniu matury współpracownik lokalnego Radia Kaszëbë). Prowadzi codzienne i weekendowe pasma poranne i popołudniowe, autor audycji publicystycznych, regionalnych (historycznych i turystycznych) oraz reporter redakcji informacyjnej. Laureat nagród teatralnych (OPMFT „Luterek”), Stowarzyszenia Absolwentów LO nr 1 w Wejherowie, stypendysta rektora UWM, laureat dziennikarskiej nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.