Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej.
Tak, widzieliśmy, słyszeliśmy nie tylko „przed oczyma duszy”. Chłonęliśmy słowa naszego wieszcza i staraliśmy się zachwycać starymi tekstami przepełnionymi archaizmami, zrozumieć fenomen romantycznego ducha i poddać się nastrojowi niezwykłości, dziwności i grozy świata ludowych ballad.
Jakie może być oblicze moralności? Jaki powinien być dom rodzinny? Czy zasady w nim panujące są zawsze wzorcem dla młodego pokolenia? Czy kołtuństwo, obłuda, egoizm to przeszłość? Te i inne pytania towarzyszyły uczestnikom Narodowego Czytania 2021, które odbyło się dnia 4 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.
„Lubię to!” Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna (on-linowa) edycja Narodowego Czytania „Balladyny” J.Słowackiego.
„Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność/Krzewić się może tylko mierność”.
Słowa A. Asnyka towarzyszyły uczestnikom Narodowego Czytania polskich nowel, które odbyło się dnia 7 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć władz samorządowych: Starosty i Wicestarosty Wejherowskiego: p. Gabrieli Lisius i p. Jacka Thiela.
Tegoroczne Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S.Żeromskiego zostało włączone w cykl uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze się stało, że można było zapoznać młodzież z problemami narodu po roku 1918, czytając utwór, który o tych czasach opowiada.
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny wzięło udział w "Narodowym czytaniu", w którym uczestniczy prawie od początku. 3 września 2016 r., w godz. od 10:00 do 12:00 w auli liceum "Sobieskiego" zostały odczytane i zainscenizowane fragmenty "Quo vadis" H.Sienkiewicza.
Już po raz trzeci I LO, popularny "Sobieski", przystąpił do "Narodowego czytania", zapoczątkowanego przez Prezydenta B. Komorowskiego. Dwa spotkania z polską klasyką odbyły się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej. Co roku organizatorzy dbają o uatrakcyjnienie czytania, dlatego dzieła Fredy miały oprawę westernową, a utwory Sienkiewicza zaprezentowano w stylu "wojny polsko-szwedzkiej" a`la Masłowska (oczywiście, z zachowaniem języka oryginału). w tym roku zaproponowano młodzieży klasyczną formę czytania, adekwatną do charakteru powieści Prusa.
No i stało się tak, jak zapowiadano w zaproszeniu! Dnia 6 września Anno Domini 2014 wielbiciele Sienkiewiczowskich historii "chwycili za szable" (de facto gromkim głosem tę znaną wielbicielom "Powtórki z rozrywki" pieśń A.Waligórskiego zaśpiewał dyrektor muzeum T.Fopke) i …. ruszyło trzecie z kolei "Narodowe Czytanie", którego inicjatorem jest Prezydent RP, Jaśnie Nam Panujący Bronisław Komorowski. Czytanie odbyło się w gościnnych progach Pałacu Przebendowskich, który na przybycie gości z wielkim pietyzmem przygotowała p.Małgorzata Wiszowata.
Tak! Stało się! Z inicjatywy dyrektor Bożeny Conradi nasze liceum włączyło się w ogólnopolską akcję "Narodowego czytania", którą już po raz drugi z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogłosiła Kancelaria Prezydenta (na jej stronie internetowej można znaleźć zgłoszenie naszego udziału).