Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

"Świecie nasz, daj nam wiele jasnych dni" - śpiewali uczestnicy dwudniowych warsztatów wokalnych (prowadzenie: Katarzyna Misiewicz-Żurek i Adam Ćwiek oraz Tomasz Czarnecki) , jakie odbyły się w dniach 18-19 listopada w ramach XI Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. Wspólny śpiew wielu młodych ludzi, ich zapał i energia były wspaniałym balsamem dla duszy i światełkiem w tunelu dla pesymistów "Współczesna młodzież jest świetna, skoro z takim zapałem śpiewa słowa piosenki Marka Grechuty!"- wykrzyknął niejeden uczestnik uroczystego zakończenia przeglądu. Zanim do finału doszło, organizatorzy (I LO "Sobieski" i Wejherowskie Centrum Kultury) musieli wykonać ciężką pracę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przyjętym planem, a ci, którzy organizowali imprezy ogólnopolskie i pracowali z artystami, wiedzą, że nie jest to łatwe zadanie.

Na scenie Filharmonii Kaszubskiej zaprezentowano 15 spektakli, w tym dwa poza konkursem (monodram "Epilog" Marty Hewelt i spektakl "Teatr rąk i nóg poplątanych" Teatru "Prawie Lucki"). Jury w składzie: Anna Zalewska-Uberman (teatrolog, pedagog teatru), Dominik Nowak (aktor, reżyser, dyrektor Teatru Nowego w Słupsku) oraz Tomasz Valldal-Czarnecki (reżyser ,aktor, wykładowca) miało trudne zadanie, gdyż wiele spektakli zasługiwało na uwagę i pochwałę, ale wybór musiał zostać dokonany! I tak: statuetkę Pegaza+ 2000 zł, czyli Główną Nagrodę, przyznano Teatrowi "KOD" z Dębna za wzruszający spektakl "Mama". I miejsce (1500 zł) przypadło grupie teatralnej "Zamkowa 2" z Bytowa (spektakl "Poczciwy miś"), II miejsce (1000 zł) otrzymał Kuba Mielewczyk (Puck) za monodram "Nienawidzę", zaś trzecie miejsce (1000 zł) - grupa "Alchemia" (Wejherowo). Wyróżnienia indywidualne w wysokości 500 zł. za grę aktorską otrzymały: Marcelina Kowalewska ("Teatrzyk Błękitnego Czasu" z Sopotu) i Aleksandra Jelińska (Teatr "KOD" z Dębna). Nagrodę specjalną jury za "odwagę i dojrzałość wypowiedzi scenicznej" otrzymała Marta Hewelt (Wejherowo).

Jury podkreśliło wysoki poziom wszystkich prezentacji, życzliwą atmosferę, sprzyjającą rozwojowi talentów młodych ludzi. Wyraziło nadzieję na kontynuację przeglądu w następnych latach.

Nagrody ufundowało Starostwo Powiatu, Stowarzyszenie Absolwentów (reprezentowane przez prezes Marzenę Skrzynecką i Stanisławę Gawłowską - aktorkę teatru prof. A.Luterka) i Rada Rodziców (reprezentowana przez Ireneusza Czarnowskiego i Jarosława Bieszke) Liceum "Sobieskiego". Nagrody rzeczowe- piękne, egzotyczne maski, które otrzymali sponsorzy, jurorzy jak i wszyscy uczestnicy, wykonała Aneta Fittkau.

Całość tej corocznej imprezy trwającej od 1999 r., najpierw o charakterze powiatowym, od 2006 - ogólnopolskiej rozpoczęła się dnia 18 listopada, kiedy to w foyer Filharmonii Kaszubskiej rozpoczął się happening Teatr_ON w reżyserii Magdaleny Hierowskiej, a na scenie pojawił się król Jan III Sobieski (Jakub Smoliński) i Królowa Marysieńka (Roksana Jocz) wraz z całym dworem (aktorzy Teatru "Prawie Lucki"). Wtedy to został odczytany manifest Ludzi Teatralnie Zakręconych. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali włodarze powiatu (Starosta - Gabriela Lisius) i miasta (Prezydent Krzysztof Hildebrandt) oraz dyrekcja dwu organizatorów OPMFT "Luterek": Bożena Conradi i Jolanta Rożyńska.

Przeglądowi, jak co roku, towarzyszyła redakcja gazetki festiwalowej "Świt" działająca pod opieką Beaty Płotki i Jolanty Piastowskiej, wystawa "Świecie nasz" (zbiór zdjęć uczniów I LO "Sobieskiego" i ZSP nr 4 oraz koła fotograficznego Karola Formelli), wystawa ilustrująca występy młodych aktorów (wspaniałe zdjęcia Małgorzaty Nowak), mini koncert Agnieszki Zinkel i Marcina Kryży, intrygujący plakat autorstwa Karoliny Pałasz, folder, Forum Dyskusyjne oraz spotkanie integracyjne oraz z roku na rok liczniejsza publiczność, a wśród niej wiernie nam sekundujący od kilku lat aktorzy prof. Luterka: Bogumiła Rutkowska i Marek Wenta.

Specjalne podziękowania należą się Zuzannie Płończak i Annie Pobłockiej czuwającym nad organizacją całości Przeglądu oraz licznej rzeszy pracowitych wolontariuszy liceum "Sobieskiego" i WCK.

Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wyjeżdżali w dobrych nastrojach, ciesząc się z otrzymanych nagród, niosąc ze sobą słowa piosenki M.Grechuty "Świecie nasz… Daj ugasić ogień zły… Daj nam radość, której tak szukamy".

Edyta Łysakowska-Sobiczewska